Calls-to-Action

Call to Action

امروزه در عصر ارتباطات و پیشرفت در تمام حوزه‌های علم به‌ویژه بازاریابی، کارشناسان و فعالان این حوزه از تکنیک‌ها و اقدامات به‌روزتر و مؤثرتری برای جذب مشتری استفاده می‌کنند. هدف یک بازاریاب حرفه‌ای جلب نظر مشتری هدف، متقاعد کردن او و درنهایت فروش محصول یا ارائه خدمت است؛ اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌تواند عملکرد مؤثرتری داشته باشد؟

در این مقاله موضوع فراخوان برای اقدام یا call to action (CTA) را مطرح کرده و به معرفی و تشریح آن می‌پردازیم؛ اما چرا call to action اهمیت دارد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال می‌توانید روی این مقاله حساب باز کنید.

اگر به موضوع بازاریابی علاقه‌مندید و می‌خواهید مشتریان خود را برای اقدام هرچه سریع‌تر به عمل خاص موردنظرتان ترغیب کنید، بامطالعه این مقاله می‌توانید روش‌های مؤثر اجرای call to action را شناخته و در کسب‌وکار خود به کارگیرید.


Call to action یا CTA یک اصطلاح در حوزه بازاریابی یا مارکتینگ است که به‌منظور پاسخ فوری یا تشویق به فروش در هر دستگاهی (نرم‌افزار/وب‌سایت) طراحی شده است. به‌طورکلی CTA به استفاده از کلمات یا عباراتی گفته می‌شود که در سند فروش، پیام‌های تبلیغاتی یا و صفحات وب به‌گونه‌ای گنجانده می‌شود که مخاطب را مجبور می‌کند که به روش خاصی عمل کند.


Call to action چیست؟

Call to action یا همان فراخوان برای اقدام (فراخوان عمل)، پیامی است که به‌منظور دریافت پاسخ فوری از شخص خواننده یا شنونده آن طراحی شده است. این پیام معمولاً به‌صورت یک دستور یا عبارت عملی مانند “ثبت‌نام” یا “اکنون بخرید” نوشته می‌شود و به‌طورکلی به شکل یک دکمه یا پیوند لینک است. در بازاریابی دیجیتال این لینک پیوند به یک صفحه وب است که کاربر را برای اقدامات بعدی مجاب می‌کند.

CTA به‌عنوان بخشی از بازاریابی استفاده می‌شود تا بازار هدف شما را با اقدامی مناسب پاسخ دهد؛ یعنی در پایان فروش به مشتریان می‌فهماند که در صورت علاقه به آنچه شما پیشنهاد می‌دهید، چه اقدامی می‌توانند بکنند.

اینکه مشتری از گام بعدی تجارت با شما آگاه باشد، بدیهی به نظر می‌رسد، اما حقیقت آن است که بسیاری از تجارت‌های جدید در بازاریابی و فروش خود از فراخوان عمل استفاده نمی‌کنند. معمولاً دو دلیل عمده برای این کار وجود دارد: اعتقاد به آنکه در صورت تمایل به خرید یا دانستن اطلاعات بیشتر، فرد از قبل می‌داند چه اقدامی باید انجام دهد؛ و نگرانی درباره آنکه call to action اقدام ناخوشایندی باشد و مشتری را آزار دهد.

عدم استفاده از CTA به هر بهانه‌ای که باشد می‌تواند موجب از دست رفتن پول و دورنمای سایت گردد. وجود CTA برای هدایت به مرحله بعدی قیف یا فرآیند فروش ضروری است. تصور نکنید که مردم پس از خواندن آگهی یا مطالب بازاریابی شما، در مورد اقدام بعدی می‌دانند. بلکه اگر با استفاده از گزینه call to action در مورد آنچه در مرحله بعدی باید انجام دهند روشنگری کنید، مسلماً نتایج بیشتری خواهید گرفت.

Call to action چگونه عمل می‌کند؟

آشکارترین کاربرد CTA در فروش مانند «همین‌الان بخرید» می‌باشد؛ اما فرآیندهای فروش تنها جایی نیستند که بتوان از call to action استفاده نمود. اگر شما یک آیتم یا سرویس با قیمت بالا دارید، call to action می‌تواند کمک‌کننده باشد، یعنی می‌تواند زمانی را صرف تشویق مشتری به خرید نماید. به‌عبارت‌دیگر CTA مانند یک نقشه راهنمای مسیر فروش محصول می‌تواند مفید و کارآمد واقع شود.

در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه فراخوان عمل را اجرا کنید. برای انجام این کار می‌توانید از پیام‌های CTA مانند زیر ایده بگیرید:

 • اکنون برای اطلاع‌رسانی رایگان ثبت‌نام کنید.
 • با دنبال کردن ما در فیس‌بوک (و یا هر رسانه اجتماعی دیگر) راهنمایی یا تخفیف بیشتری را دریافت کنید.
 • برای مطالعه بیشتر در مورد … اینجا کلیک کنید.

همچنین call to action می‌تواند از افعال امری مانند زیر استفاده کند:

 • Sign up
 • Register
 • Call
 • Subscribe
 • Donate
 • Buy
 • Order
 • Share
 • Follow
 • Download
 • Click here for

مطمئن شوید که هر صفحه از وب‌سایت شما، هر مکالمه فروش و قیمت تمام اجناس دارای یک گزینه call to action معین و قابل‌تشخیص باشد. اگر یک بلاگر هستید، در انتهای هر پست در وبلاگ شخصی خود از Call to action برای مطالعه مقاله دیگر خود یا بررسی محصول موردنظرتان یا ثبت‌نام برای تهیه لیست ایمیل بهره بگیرید.

در اینجا رازی را برای شما فاش می‌کنیم؛ اگر می‌خواهید مردم بلافاصله دست به اقدام برای عمل موردنظر شما بزنند، در آن‌ها حس اضطرار یا ترس از دست دادن را القا کنید، مثلاً بگویید:

 • این پیشنهاد در هالووین منقضی می‌شود.
 • پیشنهاد زمان محدود برای تخفیف
 • قبل از اتمام تجهیزات هم‌اکنون اقدام نمایید.
 • قبل از تاریخ … اقدام کنید تا با قیمت ویژه … ثبت‌نام کنید.

دلیل اهمیت call to action چیست؟

یکی از عناصر کلیدی در یک صفحه وب، call to action است که به‌عنوان راهنما عمل کرده و به کاربر امکان اطلاع از اقدام بعدی را می‌دهد. اگر قرار باشد کاربر مراحل بعدی را برای خرید یک محصول یا ثبت‌نام در یک خبرنامه را به انجام برساند، باید فراخوان عمل در صفحه موجود باشد تا کاربر را به ادامه تعامل با وب‌سایت دعوت کند، وگرنه کاربر سایت را ترک خواهد کرد. به‌عبارت‌دیگر، CTA به‌عنوان یک فراخوان برای موفقیت conversion funnel عمل می‌کند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که وجود call to action برای موفقیت هر کسب‌وکاری ضروری است تا بتواند پیش‌بینی خود از افرادی که در آینده مشتری آن خواهند شد را محقق نماید. بدین ترتیب با تماس مستقیم با مشتری و هدایت او از طریق کانال فروش، می‌توان او را به سمت اقدام موردنظر سوق داد و تجربیات کاربری او را ارتقا داد.

چگونه یک call to action را ایجاد کنیم؟

پیش از آنکه متن call to action خود را بنویسید، درباره هدفی که می‌خواهید به آن دست یابید بیندیشید:

 • آیا می‌خواهید تعداد کاربران یا مشتریان خود را افزایش دهید؟
 • می‌خواهید فرآیند فروش محصول خود را تسریع کنید؟
 • آیا می‌خواهید کاربران خود را برای مطالعه محتوایی دیگری دعوت کنید؟

وقتی که هدف خود را شناختید و فهمیدید که دقیقاً از call to action چه انتظاری دارید، می‌توانید درباره بهترین مسیر اجرای آن بیندیشید.

بهتر است بدانید که بازاریاب‌ها استراتژی‌های ویژه‌ای را برای ایجاد یک call to action مؤثر به کار می‌گیرند. این استراتژی‌ها عبارت‌اند از:

طراحی خوب و مناسب

بهترین و مؤثرترین شیوه ایجاد calls to action، استفاده از رنگ مناسب برای متن موردنظر است به‌گونه‌ای که با رنگ صفحه یا متن اصلی در تضاد باشد. از استراتژی‌های تبلیغاتی و گرافیک‌های خیره‌کننده استفاده کنید. بدین ترتیب می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند.

خوانا و واضح بودن

ازآنجایی‌که فراخوان call to action باید مهم‌ترین و جلب‌توجه کننده ترین آیتم در صفحه باشد، بهتر است اندازه قلم به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا جلب‌توجه کند.

بیان شفاف سودمندی

در call to action باید سودی که پس از اتمام معامله نصیب کاربر خواهد شد، به‌صورت واضح بیان شود تا بتواند محرکی برای کلیک بر روی این گزینه باشد. بهتر است از افعال قاطع استفاده کنید و منافع مشتری را برجسته‌تر نمایید.

قابل‌اجرا بودن متن

همان‌طور که از نام call to action پیداست، به‌منظور وادار کردن کاربر برای اقدام خاصی طراحی‌شده است، بنابراین بهتر است از عبارات عملی و امری مانند بیشتر بدانید، اکنون بخر و … استفاده کند تا محرکی برای اقدام کاربر به عمل موردنظر باشد.

مختصر و مفید بودن

یک متن call to action خوب و مؤثر باید مختصر و مفید باشد، مثلاً یک جمله حداکثر پنج تا هفت کلمه‌ای باشد.

ایجاد حس اضطرار در مشتری

واقعیت آن است که کاربران اینترنتی به‌راحتی حواسشان پرت می‌شود. می‌توان از این فرصت استفاده کرد و با ایجاد احساس فوریت شدید مانند پیشنهاد زمان محدود، می‌توان آن‌ها را به اقدام هرچه سریع‌تر دعوت نمود.

جمع‌بندی

طی سال‌های گذشته با تغییر روند بازاریابی ظهور سیستم‌عامل‌های جدید، استراتژی‌های بازاریابی دچار تغییر و تحولات زیادی شده است، اما هدف اصلی و نهایی آن‌که جذب مشتری و فروش محصول یا ارائه خدمت است، همچنان به قوت خود باقی است. یک بازاریاب حرفه‌ای و کار بلد، باید با استفاده از یک اقدام مناسب و بجا مشتری مدنظر خود را به سمت اقدام به عمل خاص موردنظر خود سوق دهد.

یکی از این اقدامات مؤثر و کلیدی در مبحث بازاریابی و به‌ویژه بازاریابی دیجیتال فراخوان به اقدام یا call to action (CTA) است؛ بنابراین یک فرد به‌عنوان بازاریاب باید با نحوه به‌کارگیری و اجرای مؤثر این تکنیک آشنایی یابد.

در این مقاله، تکنیک CTA معرفی شده و نحوه کارکرد آن تشریح شد. در ادامه سعی بر آن شد دلیل اهمیت و ضرورت وجود این گزینه در صفحات وب را بیان کردیم تا خواننده بتواند با درک اهمیت بالای فراخوان عمل در اجرای موفق conversion funnel، به دنبال روش اجرای این تکنیک رفته و ادامه مقاله را با دقت بیشتری مدنظر قرار دهد.

منابع: optimizely | balancesmb | crazyegg

من رسانا ، کارشناس تولید محتوا در می چند هستم. از ابتدای همکاریم با می چند تصمیم داشتم که کار های متفاوتی رو رقم بزنم و امیدوارم من رو با فعالیت ها و مقالاتم دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =