Brand-awareness

Brand awareness

چرا با اطرافیان خود کنار می‌آیید؟ به دوستان، خانواده و همکاران خود فکر کنید. دلیل نزدیکی شما چیست؟ چرا با هم تماس می‌گیرید؟ یا به دیدار هم می‌روید؟

پاسخ شما به این سؤالات، ارزش مهمی را به‌عنوان اعتماد که پایه و اساس هر رابطه مستحکم است، را یادآوری می‌کند. در مورد برندهای تجاری هم این قضیه برقرار است.

آگاهی از برند یا Brand awareness، میزان آگاهی و شناخت و اعتماد مشتریان را بیان می‌کند. یعنی هر برند تجاری، با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی سعی می‌کند، اعتماد مشتریان خود را جلب کند تا در هنگام تحقیق یا تصمیم برای خرید محصول این برند تجاری را در یاد داشته باشند. در این مقاله Brand awareness را تشریح کرده‌ایم و دلیل اهمیت آن و نحوه عملکرد آن در Conversion Funnel را ذکر کردیم. سپس راه‌هایی برای افزایش Brand awareness در بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات بیان شد.


Brand awareness میزان آگاهی مشتریان برای یادآوری یا تشخیص یک برند یا نام تجاری در شرایط مختلف است. Brand awareness یک نکته کلیدی در رفتار مشتری، مدیریت تبلیغات و مدیریت برند است. توانایی مصرف‌کننده در شناخت یا یادآوری برند در فرآیند تصمیم‌گیری برای خرید بسیار اهمیت دارد و لزوماً به معنای آن نیست که مشتری نام یک برند تجاری خاص را به یاد بیاورد، بلکه باید ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را برای ادامه فرآیند خرید خود به یاد بیاورد.


Brand awareness چیست؟

Brand awareness یا آگاهی از برند، اصطلاحی در حوزه بازاریابی است که میزان شناخت مشتری از محصول را با نام برند آن توصیف می‌کند. ایجاد Brand awareness، یک گام اساسی و مهم در تبلیغ یک کالای جدید یا احیای یک برند تجاری قدیمی است. در ایده آل ترین حالت، Brand awareness شامل ویژگی‌های کیفی است که محصول یک برند تجاری را از رقبای تجاری خود متمایز می‌کند.

به‌طورکلی هرچه آگاهی از برند بیشتر باشد، مخاطبان بیشتری با برند تجاری، پیام تبلیغاتی و محصولات برند موردنظر آشنا می‌شوند. با پیشرفت تکنولوژی، رسانه‌های اجتماعی به یک ابزار قدرتمند و کاربردی در بازاریابی Brand awareness تبدیل شده‌اند.

برای شناخت بهتر این اصطلاح مثالی را در حوزه صنعت شیر بیان می‌کنیم.

در دهه 90، صنایع لبنی با مشکل فروش شیر مواجه بودند. آن‌ها تصمیم گرفتند برای بازاریابی محصول خود، بر دلیل مفید بودن شیر برای مردم تمرکز کنند. می‌دانیم که شیر دارای کلسیم است که موجب رشد و تقویت استخوان‌ها می‌شود؛ اما هیچ‌چیزی تغییر نکرد و فروش آن‌ها همچنان راکد ماند.

سپس آن‌ها کمپینی را به نام “Got Milk” را راه‌اندازی کردند و فروش شیر به یک‌باره رونق گرفت؛ اما چه چیزی باعث این تغییر شد؟ درواقع شیر به یک‌باره دارای هویت تجاری شده بود.

به نحوه عملکرد این کمپین دقت کنید. این کمپین حتی در مورد محصول صحبت نکرد. هیچ صحبتی از افراد بلندقامت هلندی نشد و هیچ کودکی کوکی خود را در ظرف شیر فرو نبرد. در مقابل، کمپین “Got Milk” درباره معنای شیر صحبت کرد و عملکرد آن به‌عنوان ماده اصلی در یخچال‌های مردم مدنظر قرار داد. بدین ترتیب، “Got Milk” در یک تبلیغات هوشمندانه توانست ارزش‌ها و ویژگی‌های شیر را در یک مفهوم کلی برجسته‌تر نماید تا ارتباط واقعی را با مشتریان خود برقرار کرده و مردم بتوانند شیر را با همین برند تجاری به حافظه بسپارند.

Brand awareness چگونه کار می‌کند؟

خدمات و محصولات تجاری که بتوانند سطح بالاتری از Brand awareness را حفظ کنند، به‌سادگی قادر خواهند بود احتمال فروش خود را افزایش دهند. مصرف‌کنندگان در مواجهه با گزینه‌های نام آشنا، سعی می‌کنند از یک برند تجاری آشنا بیشتر از یک محصول ناآشنا خرید خود را انجام دهند.

برای مثال، نگاهی به صنعت نوشابه می‌اندازیم. اگر نوشابه را از بسته‌بندی خارج کنیم، برند تجاری بسیاری از این نوشابه‌ها قابل‌تشخیص نیستند. غول‌های صنعت نوشابه، Coca-Cola و Pepsi هستند که تمرکز اصلی آن‌ها بر Brand awareness می‌باشد تا برند خود را برای مشتری به یک برند منحصربه‌فرد تبدیل کنند. این دو کارخانه، در طی سال‌ها از استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی به‌منظور ارتقای Brand awareness یا همان آگاهی از برند تجاری خود در میان مشتریان بهره گرفتند و توانستند به‌سادگی و به روشی مستقیم فروش خود را به سطوح بالاتر برسانند.

این بالاتر بودن میزان آگاهی از برند برای برندهای تجاری که در هر دسته شناخته‌شده‌تر و به عبارتی غالب هستند می‌تواند به‌صورت یک خاک‌ریز در رقابت اقتصادی عمل کند تا بدین ترتیب مانع از کسب سهم اضافی بازار توسط رقبای تجاری آن محصول شود.

چرا Brand awareness اهمیت دارد؟

پس از آشنایی با Brand awareness و نحوه عملکرد آن در مبحث بازاریابی و فروش محصول، اکنون سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا Brand awareness اهمیت دارد؟ با خواندن ادامه مطلب پاسخ سؤال خود را درمیابید.

به‌طورکلی Brand awareness به عملکرد یک برند تجاری در حافظه مصرف‌کننده مربوط می‌شود و بر اساس اینکه مشتری چگونه می‌تواند برند را تحت شرایط مختلف در میان رقبای آن برند، شناسایی کند، اندازه‌گیری می‌شود.

Brand awareness ازآن‌جهت حائز اهمیت است که به مخاطبان در شناخت، یادآوری برند تجاری و محصول کمک می‌کند و درنتیجه با برند شما آشناتر و راحت‌تر خواهند بود؛ یعنی Brand awareness نقش مهم و حیاتی را در روند تصمیم‌گیری برای خرید توسط مشتری دارد.

 اگر شما Brand awareness خود را بر اساس هدف آماری خود ایجاد کنید، می‌توانید به برند خود در رسیدن به بیشترین توجه و محبوبیت در اذهان عمومی کمک کنید تا دقیقاً زمانی که مشتری آماده تحقیق و انجام خرید محصول موردنظر خود است، بتوانید هدف خود را محقق کنید.

کمی به آنچه در بالا خواندید، بیندیشید!

ازآنجایی‌که مشتری از قبل برند تجاری شما را شناخته است، آن را تشخیص می‌دهد، ازاین‌رو احتمال خرید آن‌ها از محصول تجاری شما بیشتر از رقیبی است که مشتری آشنایی چندانی با آن ندارد. Brand awareness یک شاخص کلیدی در ارزیابی عملکرد بازاریابی یک برند است.

Brand awareness به‌عنوان اولین مرحله از conversion funnel شناخته می‌شود. شما به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار و برند تجاری، با ایجاد آگاهی از برند تجاری می‌توانید شبکه گسترده‌ای از خریداران واقعی را در میان مخاطبان خود ایجاد کنید. پس از ایجاد Brand awareness گسترده و مؤثر قادر خواهید بود مسیرهای تحقیق درباره محصول، تصمیم‌گیری و در نهایت اتمام فرآیند خرید را به سمت انتهای conversion funnel یا همان قیف بازاریابی هدایت کنید.

Brand awareness یکی از دارایی‌های حیاتی و اصلی برند است که برای محصول، خدمت یا شرکت تجاری موردنظر، ارزش‌افزوده به ارمغان می‌آورد. اگر یک برند تجاری موفق شود که با یک Brand awareness قوی، سرمایه‌گذار را جذب کند، به مزیت‌های رقابتی پایدار و طولانی‌مدت نائل می‌شود که در نتیجه ارزش طولانی‌مدت را کسب می‌کند.

چگونه بازاریابی دیجیتال می‌تواند Brand awareness را افزایش دهد؟

امروزه افراد وقت زیادی را در اینترنت می‌گذرانند و این موضوع بر همگان آشکار است. آنچه آمارها نشان می‌دهد این زمان بیشتر از شش ساعت در روز است. با توجه به آنچه گفته شد نتیجه می‌گیریم که اگر شما به دنبال کسب یا ایجاد Brand awareness هستید، نباید فرصتی که اینترنت در این زمینه در اختیار همگان قرار داده است را فراموش کنید.

با استفاده از قابلیت‌های اینترنت و رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید در مقابل مصرف‌کنندگان قرار بگیرید و از همه فرصت‌های آگاهی بخشی هیجان‌انگیز موجود در دنیای دیجیتال و به‌روزرسانی‌های آن در آینده استفاده کنید.

در ادامه مطلب، برخی از راه‌هایی که می‌توانید از بازاریابی دیجیتال برای بهبود و ارتقای Brand awareness استفاده کنید را ارائه کردیم.

چگونه Brand awareness آنلاین بسازیم؟

روش‌های زیادی برای ساخت، ایجاد و تثبیت Brand awareness وجود دارد که در اینجا تعدادی از آن‌ها را تشریح خواهیم کرد.

وبلاگ مهمان برای سایت‌های دیگر

برندهای تجاری باید وبلاگ‌های مختص خود را راه‌اندازی کنند و جامعه مخاطبان خاص خود را بسازند. در اینجاست که وبلاگ نویسی مهمان وارد می‌شود که روندی شامل نوشتن و بالابردن پست‌های وبلاگ مربوط به این وبلاگ‌های تجاری را شامل می‌شود. در ادامه روش انجام این کار ارائه شده‌اند:

  • درباره وبلاگ‌ها و نشریات موجود در صنعت خود تحقیق کنید.
  • فهرستی از سایتهای پذیرنده مهمان که برای برند تجاری شما مناسب است تهیه کنید.
  • درباره پست‌های وبلاگ ایده پردازی کنید.
  • با توجه به دستورالعمل‌های پذیرش در هر سایت، مطالبی را که آماده کرده‌اید برای آن‌ها ایمیل کنید.

اینفوگرافیک با قابلیت اشتراک‌گذاری ایجاد کنید

در راستای جذب مخاطبان جدید در شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری یا Share اهمیت والایی دارد. یکی از قابل اشتراک‌ترین قالب‌های محتوای موجود، اینفوگرافیک است. اینفوگرافیک از نظر بصری جذاب و از لحاظ استفاده آسان و سرگرم‌کننده‌تر از یک محتوای معمولی است. به یاد داشته باشید که مغز انسان تصاویر را 60000 برابر سریع‌تر از متن ساده پردازش می‌کند و 94% از پست‌های وبلاگ که دارای تصاویر هستند با استقبال بیشتری از طرف مخاطبان روبرو می‌شوند.

سئو خود را با استفاده از کلمات کلیدی مورد علاقه کاربر افزایش دهید

ممکن است در نگاه اول اجرای اصول سئو، ترسناک به نظر برسد، اما در نظر داشته باشید که برای افزایش Brand awareness برند اهمیت زیادی دارد. در اینجا درباره استفاده از کلمات کلیدی برای بهبود سئو راهنمایی خواهیم کرد:

  • در ابتدا درباره کلمات کلیدی در صنعت و دسته بندی مربوط به برند خود تحقیق کنید.
  • سپس محتوایی را درباره آن کلمات کلیدی بنویسید.
  • سعی کنید کلمات کلیدی را در عنوان، متن و عنوان تصاویر پست خود بگنجانید.

البته دقت کنید که تمام پست خود را با کلمات کلیدی پر نکنید، بلکه در استفاده از کلمات کلیدی تعادل داشته باشید زیرا در غیر اینصورت Google شما را تنبیه خواهد کرد!

یک برنامه ارجاعی را شروع کنید

یکی از راه‌های ارتقای Brand awareness، روش بازاریابی دهان‌به‌دهان است!! در یک نظرسنجی در ایالات‌متحده، 49% از مصرف‌کنندگان اظهار داشتند که دوستان و خانواده منبع اصلی Brand awareness آن‌ها هستند.

یک برنامه ارجاعی، از طرفی دسترسی شما به افرادی می‌شود که نام شما یا برند تجاری شما را می‌دانند و از طرف دیگر مخاطب شما آگاهی را از منبعی که به آن اعتماد دارد دریافت می‌کند، یعنی از دوستان و خانواده خود.

برای مثال، شرکت Alala که در حوزه لباس و پوشاک فعالیت می‌کند، هنگام مراجعه دوستی که 20% تخفیف دارد، این 20% تخفیف را به مشتریانی که او ارجاع داده است نیز 20% تخفیف ارائه می‌دهد. بدین ترتیب، Brand awareness خود را گسترش داده و مشتری‌های جدیدی کسب می‌کند.

حضور خود را در رسانه‌های اجتماعی به حداکثر برسانید

در رسانه‌های اجتماعی خود حضور فعال داشته و محتوای باکیفیت بالا را تهیه کرده و به اشتراک بگذارید تا احساس مخاطب را برانگیزید. بدین ترتیب پاسخ احساسی مخاطب به اشتراک‌گذاری محتوای شما با یک دوست و افزایش Brand awareness شما است.

همچنین از مخاطبان خود بخواهید که در ازای دریافت تخفیف یا جایزه دوستان خود را تگ کنند، درنتیجه بسیاری از کسانی که حتی نام شما را هم نشنیدند با شما آشنا خواهند شد.

صدای برند خود را توسعه دهید

ما در می‌چند معتقدیم که صدای برند شما می‌تواند به افزایش جذابیت برند شما در ذهن مخاطب و مصرف‌کننده کمک کند. این صدا می‌تواند خنده‌دار، احساسی، هوشمند و هیجانی باشد. کافی است در مورد برند تجاری و مخاطب هدف خود صادق باشید.

یک‌ صدای منحصربه‌فرد، برند تجاری را به‌یادماندنی خواهد کرد. برای مثال، برند تجاری کاله توانسته با ایجاد صداهای قدرتمند، ماندگاری برند در ذهن‌ها و همچنین اشتراک‌گذاری آن را تضمین کند.

پادکستی را منتشر کنید

در ایجاد پادکست لازم نیست که فقط به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید یا محصول و خدماتی که ارائه می‌کنید بپردازید. به‌منظور افزایش Brand awareness، هرچقدر می‌توانید ارزش بیشتری را به زندگی مصرف‌کننده اضافه کنید تا برند شما را به خاطر بسپارند و مشتری شما شوند. برای مثال اگر برند شما مربوط به یک شرکت تناسب اندام است، با ورزشکارانی مصاحبه کنید که توانسته‌اند در جامعه خود تغییری ایجاد کنند. یا اگر برند تجاری مربوط به صنعت آرایشی و بهداشتی را تبلیغ می‌کنید، روی علم ایجاد سرم ها، وسایل مراقبت از مو یا آرایش‌های مختلف متمرکز شوید.

با استفاده از متخصصانی که در تیم شما حضور دارند، محتوایی را ایجاد کنید که نه‌تنها ارزشی را به زندگی مخاطبان بیفزاید بلکه در افزایش Brand awareness معجزه کند.

در مشارکت‌های تجاری حضور یابید

اگر می‌خواهید Brand awareness خود را افزایش دهید، به این نکته هم توجه داشته باشید که احتمالاً برندهای دیگر هم مانند شما به دنبال انجام چنین کاری هستند.

اگر مخاطبان برند A را بشناسند و بدانند که برند A با برند B همکاری می‌کند، پیوند این دو برند یک موقعیت هوشمندانه و عالی است که موفقیت هر دو شرکت را در افزایش Brand awareness به ارمغان خواهد داشت.

محصول یا خدمتی را رایگان ارائه دهید

اگر محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید که می‌تواند به‌صورت نمونه‌ها یا دوره‌های آزمایشی رایگان ارائه شود، با انجام این کار به ایجاد برند خود و افزایش آگاهی یا همان Brand awareness کمک شایانی خواهید کرد.

برای مثال در سال 2016، برند Girlfriend Collective شلوار کتان رایگان را در اینترنت تبلیغ و عرضه کرد. بدین ترتیب در روز عرضه رسمی خود از یک برند کاملاً ناشناخته، به 10 هزار سفارش رسید.

جمع‌بندی

امروزه با همگانی شده استفاده از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی فرصتی برای به‌روزرسانی استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی فراهم شده است تا برندهای تجاری بتوانند آگاهی مشتریان از برند یا Brand awareness را افزایش دهند و به فروش محصول بیشتری دست یابند. این آگاهی ازآن‌جهت اهمیت دارد که به افراد کمک می‌کند تا محصولات و خدمات برند را به خاطر بسپارند. ایجاد وبلاگ‌، اینفوگرافیک و محتوای مهمان برای سایر وب‌سایت‌ها، از راهکارهای عالی برای ایجاد Brand awareness است. در این مقاله Brand awareness از جنبه کارکرد، اهمیت و نحوه ایجاد بررسی و تشریح شد. امید آن است که مخاطب پس از مطالعه این مقاله بتواند گامی مؤثر در جهت ارتقای Brand awareness برای برند تجاری خود بردارد.

منابع:  Investopedia | Taboola | TypeForm

من رسانا ، کارشناس تولید محتوا در می چند هستم. از ابتدای همکاریم با می چند تصمیم داشتم که کار های متفاوتی رو رقم بزنم و امیدوارم من رو با فعالیت ها و مقالاتم دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =