آپارات چیست؟ What is Aparat ?

Aparat – آپارات

در حال حاضر آپارات برترین سرویس اشتراک‌گذاری محتوای ویدیویی داخل ایران است و طرفداران پرشماری دارد. در ماه آوریل سال ۲۰۱۵، سازمان ملل کانال رسمی خود را در آپارات ایجاد کرد که نشان‌دهنده‌ی میزان اعتبار سرویس ملی آپارات است. سازمان ملل هدف خود را از ایجاد یک کانال رسمی در آپارات “ارائه‌ی اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت‌های خود در ایران و جهان” اعلام کرد و تاکنون از طریق کانال رسمی خود در آپارات حدود ۶۰ فیلم را بارگذاری کرده‌است که مناطق مختلف ایران را نمایش می‌دهد. بخش زیادی از این فیلم‌ها مربوط به محیط‌ زیست است. گری لوئیس، نماینده‌ی سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران، در حساب کاربری توییتر خود، از پیوستن سازمان ملل به شبکه‌ی اشتراک ویدیوی آپارات ابراز خرسندی کرد. این مقاله به معرفی کامل این سرویس محبوب و پرکاربرد می‌پردازد و شامل اطلاعاتی در رابطه با قابلیت‌ها و ویژگی‌های آپارات است.

آپارات چیست؟

لوگو آپارات در می چند

آپارات سرویسی ایرانی است که مانند YouTube به‌منظور اشتراک‌گذاری فیلم‌ها ایجاد شده‌است و به زبان فارسی در دسترس است. این سرویس ابتدا به‌طور آزمایشی در فوریه‌ی سال ۲۰۱۱ و دو ماه بعد در ۱۳ آوریل سال ۲۰۱۱ به‌طور رسمی آغاز به کار کرد. آپارات توسط شرکت فناوران ایده‌‌پرداز صبا راه‌اندازی شده‌است و مدیریت آن بر عهده‌ی محمدجواد شکوری مقدم است. در وب‌سایت آپارات فیلم‌های اشتراک‌گذاری‌شده در دسته‌بندی‌های مختلفی همچون شخصی، طبیعی، آموزشی، سرگرمی و غیره سازمان‌دهی شده‌اند تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر صورت گیرد. 

پس از مسدود شدن یوتیوب و سایر سرویس‌های اشتراک ویدیویی برای کاربران ایرانی، آپارات به‌عنوان یک جایگزین داخلی ضمن ارائه‌ی قابلیت‌های مناسب، با استقبال خوبی مواجه شد و به‌مرور تعداد کاربران بیشتری سرویس ایرانی آپارات را پذیرفتند، بنابراین بازدید روزانه‌ی فیلم‌های آپارات در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ از یک میلیون نفر فراتر رفت. در ماه آگوست سال ۲۰۱۴، رکورد بازدید روزانه‌ی بیش از چهار میلیون نفر را ثبت کرد. در ۱۲ ژانویه‌ی سال ۲۰۱، صدا و سیما مستندی را درباره‌ی شبکه‌ی اجتماعی آپارات نشان داد. این مستند در برنامه‌ی کافه سوال تلویزیون ملی پخش شد. کشورهای همسایه‌ی ایران نیز به دلیل اشتراکات زیاد در زبان، از خدمات آپارات استفاده می‌کنند. آپارات اکنون در افغانستان در رتبه‌ی ۵۴ قرار دارد و به‌طور کلی ۱۲٪ از ترافیک آپارات در خارج از ایران است. 

آپارات در سال ۲۰۱۳ در جشنواره‌ی وب ایران در بخش چندرسانه‌ای آنلاین به‌عنوان وب‌سایت برگزیده از دیدگاه متخصصان، و همچنین در سال ۲۰۱۱ به عنوان بهترین وب‌سایت فیلم انتخاب شد. آپارات در واقع معادل ایرانی یوتیوب است و به‌عنوان یوتیوب ایرانی در جهان شناخته می‌شود. طبق آمار منتشرشده در ماه آوریل سال ۲۰۱۹، آپارات بعد از گوگل در رتبه‌ی دوم رده‌بندی الکسا در ایران، و در رتبه‌ی ۱۰۵ جهانی قرار دارد.

گفته می‌شود که در آپارات روزانه بیش از ۶ میلیون ویدیو مورد بازدید قرار می‌گیرد، بیش از ۶ هزار ویدیو بارگذاری می‌گردد و ماهانه بیش از ۲۵ میلیون بازدیدکننده‌ی منحصربه‌فرد در کل سرویس و ۵ میلیون کاربر در اپلیکیشن آپارات از ویدیوهای این استارتاپ موفق استفاده می‌کنند.

ویژگی فیلم‌های آپارات

در ادامه با ویژگی های آپارات آشنا می‌شویم.

تماشای فیلم‌ها

تماشای فیلم و کلیپ در آپارات همراه با حضور افتخاری چس فیل

فایل‌های ویدیویی موجود در آپارات برای همه‌ی کاربران قابل دسترسی است بنابراین آن‌ها می‌توانند محتوای ویدیویی این سرویس را بدون نیاز به داشتن اشتراک تماشا کنند. با این حال، برخی از فیلم‌های ارسال‌شده در آپارات برای عموم قابل دسترسی نیستند و باید خریداری شوند. اینکه آیا فیلم بارگذاری‌شده برای عموم قابل دسترسی باشد یا فقط برای کاربرانی که هزینه‌ی تماشای فیلم را پرداخت می‌کنند، توسط کاربری که محتوا را بارگذاری می‌کند، تعیین می‌گردد. فیلم‌های موجود در آپارات در گذشته با استفاده از نرم‌افزار Adobe Flash Player در مرورگر قابل اجرا است و برای تماشای فیلم‌های آپارات، کاربران ابتدا باید این نرم‌افزار را روی مرورگرهای خود نصب می‌کردند، اما امروزه با حذف این نرم افزار از اکثر مرورگر‌ها، ویدیو‌های آپارات نیز با استفاده از تکنولوژی HTML5 پخش می‌شوند و داشتن یک مرورگر وب بروز کافیست.

بارگذاری فیلم‌ها

آپلود در آپارات

برای بارگذاری فیلم در آپارات، کاربران ابتدا باید به عضویت آن درآیند. پس از ایجاد حساب کاربری، کاربران می‌توانند فیلم‌های خود را در فرمت‌های مختلفی همچون mpeg ، 3gp ، webm ، mkv ، avi و mp4 و سایر فرمت‌های متداول، بارگذاری نمایند. بارگذاری و تماشای فیلم با کیفیت HD نیز برای کاربران امکان‌پذیر است. بارگذاری فیلم در آپارات، با محدودیت حجمی ۱۵۰۰ مگابایت همراه است و برای بارگذاری فیلم‌هایی با حجم بیش از ۱۵۰۰ مگابایت، کاربران باید حساب تاییدشده داشته باشند.

از تاریخ ۲۱ ژوئیه‌ی ۲۰۱۵ امکان افزودن زیرنویس برای فیلم‌ها به ویژگی‌های آپارات اضافه شده‌است. فایل‌های زیرنویس موجود با فرمت SRT در آپارات قابل بارگذاری هستند. دلیل اضافه شدن این ویژگی به آپارات، گسترش بارگذاری فیلم‌ها به زبان‌های دیگری به جز زبان فارسی اعلام شده‌است.

برچسب‌گذاری فیلم‌ها

برچسب گذاری روی ویدیو‌ها

فیلم‌های بارگذاری شده در آپارات را می‌توان برچسب‌گذاری کرد. با کمک این ویژگی، کاربران می‌توانند برچسب‌هایی متناسب با مضمون و محتوای فیلم‌های بارگذاری‌شده برای آن‌ها تعیین کنند. ازآنجاکه تنها راه تعیین محتوای یک فیلم، برچسب‌گذاری آن است، کاربران با استفاده از ویژگی نشان‌گذاری، نوع محتوای ویدیوی آپلودشده را تعیین می‌کنند. تعداد برچسب‌های نوشته‌شده برای یک فیلم در آپارات محدودیتی ندارد.

بارگیری فیلم‌ها

دانلود ویدیو از آپارات

برای استفاده از خدمات اشتراک ویدیو به اینترنت با کیفیت بالا و سرعت مناسب نیاز است. در حال حاضر، به دلیل کیفیت پایین و سرعت اینترنت در ایران، اما و اگرهای زیادی در این زمینه وجود دارد. اما اپراتورهای خدمات آپارات با ارائه‌ی ویژگی بارگیری فیلم‌ها، راه حل مناسبی را برای کاربران ایرانی این سرویس طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. با استفاده از قابلیت بارگیری، فیلم‌های موجود در آپارات را می‌توان از طریق این سرویس بازیابی کرد.

آپارات کودکان

آپارات کودکان

اگرچه گفته می‌شود که آپارات با الگوبرداری از یوتیوب ایجاد شده‌است و نمی‌تواند به محبوبیت گسترده‌ی یوتیوب دست یابد یا به رقابت با آن بپردازد، اما توسعه‌دهندگان این سرویس با افزودن بخش آپارات کودکان امکانی را برای کاربران خود فراهم نمودند که حتی در یوتیوب هم مشاهده نمی‌شود. آپارات کودکان بخشی از این سرویس است که در آن محتواها، فیلم‌ها و کارتون‌های مخصوص کودکان در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و پدر و مادرها می‌توانند با خیال راحت کودکان خود را برای استفاده از محتواها در این فضا تنها بگذارند و در عین حال مطمئن باشند که فرزند آن‌ها امکان دسترسی به محتوای نامناسب را ندارد.

حساب کاربری و پروفایل آپارات

آپارات می‌چند

به هر کاربری که عضو آپارات می‌شود یک نمایه یا پروفایل اختصاص داده می‌شود. از این طریق کاربران می‌توانند ویدیوها را بارگذاری کنند، روی ویدیوهای دیگر نظر بگذارند و کاربران فعال را در آپارات دنبال کنند. نمایه‌های موجود در آپارات به دو گروه تقسیم می‌شوند: نمایه‌هایی که مربوط به اشخاص حقیقی هستند و نمایه‌هایی که متعلق به اشخاص حقوقی هستند و توسط سرویس، احراز هویت شده‌اند. یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک سرویس‌های اشتراک ویدیو امکان نمایش تعداد بازدیدها است که توسط سرویس آپارات نیز این امکان ارائه می‌شود. در پنل کاربر، یک نمودار برای کاربران نمایش داده می‌شود که مربوط به همه‌ی فیلم‌های منتشرشده توسط کاربران است و در آن داده‌های تعداد کل بینندگان در فواصل زمانی مختلف ارسال می‌شود. در پنل کاربری، همراه با تعداد بازدیدها، تعداد لایک‌ها و نظرات دریافت‌شده برای کل ویدیوها نمایش داده می‌شود و کاربران می‌توانند نظرات ارسال‌شده روی ویدیوهای خود را مدیریت کنند.

دانلود اپلیکیشن آپارات

دانلود اپلیکیشن‌های آپارات

آپارات به‌صورت اپلیکیشن موبایل برای سیستم‌عامل‌های اندروید، آی‌او‌اس و ویندوزفون عرضه شده‌است و با مراجعه به گوگل‌پلی، اپ‌استور، بازار، و سایت‌های ارائه‌دهنده‌ی اپلیکیشن‌های موبایل امکان دانلود آپارات و استفاده از آن در گوشی تلفن همراه نیز میسر است. با دانلود آپارات کاربران می‌توانند از قابلیت پخش زنده‌ی شبکه‌های تلویزیونی در این برنامه‌ی کاربردی استفاده کنند. برنامه‌ی آپارات به‌طور خودکار با توجه به سرعت اینترنت کاربر کیفیت متناسب را برای نمایش ویدیو انتخاب می‌کند اما کاربر می‌تواند کیفیت مورد نظر خود را برای تماشای فیلم برگزیند و یا به دانلود فیلم آپارات مورد نظر خود بپردازد. علاوه‌بر امکان بارگذاری، تماشا و دانلود فیلم آپارات، کاربران در این سرویس امکان تماشای به‌روزترین موزیک‌ویدیوهای منتشرشده را به‌صورت آهنگ آپارات دارند. اشتراک‌گذاری آهنگ‌ها در آپارات بسیار محبوب و پرطرفدار است. هر آهنگ آپارات می‌تواند به‌صورت نماهنگی ساخته‌شده با استفاده از موسیقی‌های محبوب یا کلیپ‌های ویدیویی منتشرشده از خواننده‌ی آهنگ‌ها باشد. 

برای دانلود اپلیکیشن‌های آپارات به این آدرس مراجعه کنید.

گفتنی است سامانه‌ی نمایش درخواستی فیلیمو نیز که در ابتدا با نام آپارات فیلیمو ارائه گردید اما پس از مدت کوتاهی به فیلیمو تغییر نام داد، یکی دیگر از محصولات شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا است.

جمع‌بندی

آپارات یک سرویس ملی اشتراک ویدیو در ایران است که از سال ۲۰۱۱ به‌کوشش شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا فعالیت خود را آغاز نموده‌است. این سرویس به صورت اپلیکیشن موبایل برای سیستم‌عامل‌های اندروید، آی‌او‌اس و ویندوزفون نیز طراحی شده‌است و با استفاده از آن کاربران می‌توانند به تماشای دسته‌بندی‌های مختلف فیلم آپارات بپردازند و یا فیلم‌های خود را تا حجم ۱۵۰۰ مگابایت بارگذاری نمایند. همچنین می‌توانند از میزان بازدید و لایک فیلم‌ آپارات خود مطلع شوند. در آپارات می‌توان فیلم‌ها را برچسب‌‌گذاری نمود تا به کمک برچسب‌های متناسب با محتوای فیلم‌ها امکان جستجوی آسان‌تر آن‌ها فراهم گردد. آپارات همچنین اقدام به راه‌اندازی بخشی تحت عنوان آپارات کودکان نموده‌است که فضایی مناسب برای تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های این گروه سنی است. با دانلود آپارات و ایجاد حساب کاربری در آن امکان تماشای هر فیلم و آهنگ آپارات برای شما میسر می‌گردد. توسعه‌دهندگان این سرویس پس از مدتی اقدام به ایجاد سامانه‌ی دیگری تحت عنوان فیلیمو نمودند که در آن امکان تماشای انواع فیلم و سریال ایرانی و خارجی به‌صورت نمایش درخواستی و در هر زمانی که کاربر بخواهد، وجود دارد.

از بچگی افراد خلاق و سازندگان انیمیشن‌ها و بازی‌های ویدیویی را دوست داشتم. علاقه بسیارم به آن‌ها باعث شد که تلاش کنم و دست به کار‌های متفاوتی بزنم که شاید برای بیشتر افراد معقول به نظر نمی‌رسید. جاهای مختلفی کار کردم و تجربیات زیادی را کسب کردم. در تلاشم کار‌های نو را تجربه کنم و این تجربه را به اشتراک بگذارم. در این راه همراهم باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + یازده =