AdSense

AdSense


سرویسی از گوگل که برای کسب و کارها درآمدی هدفمند، از طریق تبلیغات ایجاد میکند.


درآمدزایی از وب سایت می توانند بسیار سخت باشد، خصوصا وقتی چیزی نمی فروشید. اما اگر شما به دنبال راهی برای کسب درآمد از وب سایت یا وبلاگ تان بدون فروش هیچ محصول یا سرویسی هستید یک راه برای این کار وجود دارد و آن گوگل ادسنس است.

از سال 2003 ، گوگل ادسنس به صاحبان وب سایت ها کمک می کند تا از محتوای سایت شان بدون اجبار برای معامله مستقیم با تبلیغ کنندگان، کسب درآمد کنند. فرقی نمی کند که در کدام حوزه تخصصی فعالیت می کنید، تقریبا همه می توانند بخشی از شبکه ادسنس شوند و بلافاصله شروع به کسب درآمد کنند.

اگر به تازگی یک وبلاگ جدید ساخته اید، یا از قبل یک وب سایت دارید که به دنبال درآمدزایی از طریق آن هستید، پس گوگل ادسنس می تواند پاسخگوی شما باشد. با داشتن میلیون ها تبلیغ کننده که به دنبال تبلیغ کردن محصولات و سرویس های شان هستند، شانس خوبی وجود دارد که کسی بخواهد تبلیغاتش را در سایت شما نمایش دهد و مهم تر از آن،به شما پول بپردازد!

برای بروز کردن اطلاعات تان درمورد اینکه گوگل ادسنس چیست و چگونه کار می کند، ابتدا لازم است کارهای داخلی آن را بررسی کنیم و ببینیم چطور به وجود آمد.

پس برای شما تازه کارانی که از چیستی گوگل ادسنس شگفت زده شده اید، در این جا چیزهایی که لازم است بدانید را توضیح می دهیم.

گوگل ادسنس چیست؟

همانطور که قبلا به طور خلاصه اشاره کردیم، ادسنس ساخته ی گوگل است که به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا با ناشران و صاحبان سایت مناسب برای تبلیغات شان ارتباط برقرار کنند. همانطور که گفته شد ادسنس بسیار شبیه AdWords است چون هردوی آن ها با هم کار می کنند تا تبلیغ کنندگان را با ناشران هماهنگ کنند.

اگر قبلا از کمپین AdWords استفاده کرده باشید، متوجه خواهید شد که گزینه ای برای استفاده از جستجو یا نمایش شبکه شرکا در اختیار دارید. در ابتدا که AdWords ساخته شد تبلیغ کنندگان تنها اجازه داشتند تا کلیدواژه هایی را در وب سایت گوگل مورد هدف قرار دهند که باعث می شد تعداد افرادی که می توانستند به آن ها دست پیدا کنند محدود باشد.

با این حال، سه سال بعد از زمان انتشار AdWords ، گوگل یک ایده ی مبتکرانه ارائه کرد: به مدیران وب سایت ها اجازه دهیم تبلیغات را در سایت های خود نمایش دهند و درآمد حاصل از تبلیغات را تقسیم کنیم. و این دقیقا همان چیزی است که انجام دادند!

امروزه، تقریبا هر وب سایتی می تواند به گوگل درخواست دهد تا یک شریک ادسنس شود. اگر مدیران وب سایت ضوابط خاصی را قبول کنند، در شبکه پذیرفته می شوند، و قادر خواهند بود تبلیغات را از جانب گوگل نمایش دهند. هربار که یک کاربر روی یکی از این تبلیغات کلیک می کند، صاحب وب سایت 68% از درآمد حاصل از کلیک بر روی آن آگهی را دریافت خواهد کرد.

اگر قیمت متوسط برای یک کلیدواژه 1 دلار باشد پس 68 سنت برای مدیر سایت است، که برای انجام ندادن هیچ کاری بد نیست!

چطور از گوگل ادسنس استفاده کنیم تا درآمدزایی کنیم

همانطور که احتمالا تا الان متوجه شدید، ادسنس اگر درست استفاده شود می تواند به مدیران وب سایت ها کمک کند تا درآمد زیادی از بازدیدکنندگان سایت شان به دست بیاورند. سوال مهم این است ؛ چطور می توانید از ادسنس استفاده کنید تا از سایت تان درآمد کسب کنید؟

بسیار خوب، اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که در این صفحه www.google.com/adsense/signup  برای شریک شدن در ادسنس درخواست دهید.

وقتی درخواست تان را ثبت کردید، چند هفته طول میکشد تا بررسی شود. همانطور که می توانید تصور کنید، گوگل در یک روز هزاران درخواست نامه دریافت می کند. اگر وب سایت تان دستورالعمل ها، ترافیک، و معیارهای کیفی لازم را داشته باشد اکانت شما تایید خواهد شد.

وقتی اکانت تان تایید شد قادر خواهید بود که شروع به نمایش تبلیغات در وب سایت تان کنید. برای نصب تبلیغات ، به سادگی کد را از داشبوردتان در ادسنس، در یک صفحه ی خاص کپی کنید.

درحالت ایده آل، هدف شما باید قراردادن دو آگهی در یک صفحه باشد زیرا کمتر از دو مورد موثر نیست و بیشتر از این هم بسیار آزاردهنده به نظر می رسد. آخرین چیزی که لازم دارید این است که تمام کاربران خود را با صفحات پوشانده از تبلیغ غافلگیر کنید.

میزان درآمد از گوگل ادسنس

حالا که متوجه شدید اکانت ادسنس شما راه اندازی شده و تبلیغات تان نصب شده، انتظار دارید که چقدر از ادسنس درآمد داشته باشید؟

خبر بد این است که محاسبه ی آن کار سختی است.

این بیشتر بخاطر این است که فاکتورهای زیادی وجود دارند که در درآمد ماهیانه شما نقش دارند و از وب سایتی به وب سایت دیگر به طرز چشم گیری متفاوت هستند.

با این همه، این موضوع ما (واحتمالا شما) را از تلاش برای برآورد درآمد متوقف نمی کند.

اولین و مهم ترین فاکتور این است که وب سایت تان چه صنعتی را مورد هدف قرار داده است.

به لطف الگوریتم گوگل، وب سایت تان تنها تبلیغات مرتبط به آن را نمایش می دهد.بنابراین اگر سایت تان یک وبلاگ درمورد سلامتی و تناسب اندام است ، موضوع تبلیغات تان احتمالا مربوط به کلیدواژه های سلامتی هستند.

کلیدواژه های فعلی و آگهی های نمایش داده شده بستگی به این دارد که گوگل چطور سایت تان را ببیند ، پس این یک علم دقیق نیست.

وقتی بدانید چه صنعت و چه نوع تبلیغاتی در سایت تان نمایش داده خواهد شد، می توانید شروع به محاسبه کنید تا ببینید یک کلیک به طور متوسط چقدر هزینه دارد.

برای انجام این کار می توانید از UberSuggest استفاده کنید تا یک برآورد تقریبی درمورد هزینه به ازای هر کلیک بر یک کلیدواژه خاص به دست بیاورید. با این حال، مهم است توجه داشته باشید که در شبکه نمایش گوگل، تبلیغ کنندگان معمولا درمقایسه با شبکه جستجو به ازای هرکلیک مقدار بسیار کمتری می پردازند.

این به این معناست که یک کلیدواژه جستجو با متوسط هزینه 30 دلار برای هرکلیک، ممکن است در شبکه نمایش گوگل تنها 3دلار یا کمتر به ازای هرکلیک هزینه داشته باشد.

روش دیگر برای بررسی برآورد هزینه به ازای هرکلیک روی تبلیغات سایت تان این است که خودتان یک کمپین نمایشی فیک بسازید. البته شما مجبور نیستید هیچ هزینه ای صرف این کمپین کنید اما با این کار اجازه ی دسترسی به محاسبات خود گوگل برای برآورد هزینه ی هرکلیک را به دست می آورید که می تواند بسیار سودمند باشد.

برای دست یابی به این برآوردها، به AdWords بروید و یک کمپین جدید نمایش (only display) بسازید.

URL وب سایت تان را تایپ کنید و گوگل یک لیست از کلیدواژه هایی که فکر می کند برای وب سایت تان مناسب است را تولید می کند.

وقتی کلیدواژه ها را به کمپین اضافه کردید، متوجه می شوید که برآورد متوسط هزینه به ازای هر کلیک در سمت راست آپدیت خواهد شد.

این اطلاعات باید به شما به خوبی نشان دهد که مردم به ازای هر کلیک چقدر به شما می پردازند تا تبلیغات را در سایت تان اجرا کنند.حالا شما یک برآورد کاملا تقریبی دراختیار دارید که متوسط هزینه به ازای هر کلیک روی تبلیغاتی که در وب سایت تان  نمایش داده می شود را بیان می کند؛  می توانید سهم خودتان را با محاسبه 68% از آن برآورد کنید. همانطور که قبلا بیان کردیم این حق کمیسیون استاندارد برای کلیک های ادسنس است.

تنها چیزی که مانده تا محاسبه شود این است که وب سایت تان چه تعداد بازدیدکننده خواهد داشت و بر آگهی های سایت تان چند کلیک انجام خواهد شد. این فاکتورها بستگی به دو اصل مهم دارند: سئوی سایت تان چقدر خوب باشد و آگهی ها را در کجای سایت تان جایگذاری کنید.

اگر وب سایت تان به طور 100% به ترافیک اجتماعی متکی باشد، احتمالا بیشتر بازدیدکنندگان خود را از امثال گوگل یا دیگر موتورهای جستجو دریافت خواهد کرد. دانستن تعداد بازدیدکنندگانی که به دست می آورید به میزان قابل توجهی در برآورد درآمد ماهانه از ادسنس کمک می کند.

هرچه بیشتر بازدیدکننده داشته باشید احتمال اینکه مردم روی آگهی ها کلیک کنند بیشتر خواهد بود که درنتیجه باعث می شود پول بیشتری به دست آورید.

آخرین تکه ی این پازل این است که نرخ متوسط کلیک را محسابه کنید و سپس شما تمام ارقام موردنیاز برای برآورد میزان درآمدتان را دراختیار دارید. به طور حداقلی اکثر وب سایت ها نرخ کلیک 0.05% الی 5% دارند با میزان متوسط 01%.

با استفاده از این معیارها ما می توانیم یک برآورد تقریبی به دست آوریم از میزان درآمدی که یک مدیر سایت می تواند با استفاده از ادسنس داشته باشد.

برای مثال بیایید فرض کنیم شما:

  • میزان پرداخت به ازای هرکلیک را مورد هدف قرار داده اید
  • متوسط هزینه به ازای هرکلیک روی یک کلیدواژه در نمایش تبلیغات گوگل £24 –£0.56 است
  • وب سایت تان در یک ماه 30000 بازدیدکننده دارد
  • نرخ متوسط کلیک سایت شما 1% باشد

حالا ما تمام اطلاعات لازم را در اختیار داریم؛ وقت آن است که هرگام را محاسبه کنیم تا میزان تخمینی درآمد ماهیانه را به دست آوریم.

  1. محاسبه کنید به ازای هرکلیک چقدر به دست می آورید:

((0.24 + 0.56) / 2) * 0.68 = £0.27

  1. محاسبه کنید چه تعداد از بازدیدکنندگان تان روی تبلیغات کلیک می کنند:

30,000 * 0.01 = 300

  1. برآورد درآمد کلی ماهیانه را محاسبه کنید: 300 * 0.27 = £81

شاید به نظر برسد که برای 30000 بازدیدکننده این مقدار کم باشد اما ما یک نرخ کلیک در حد اعتدال را درنظر گرفتیم. با چندین آگهی و جایگذاری مناسب آن ها، یک مدیر سایت می تواند به راحتی نرخ کلیک خود را تا 3% یا بیشتر افزایش دهید که به نوبه خود باعث می شود درآمد ماهیانه بالاتری داشته باشید.

ادسنس چطور دست مزد ناشران می پردازد؟

وقتی اولین دلار درآمدتان را از گوگل ادسنس به دست آوردید، احتمالا با خود فکر می می کنید که چطور پول را دریافت می کنید تا بتوانید آن را خرج کنید. گوگل پول نقد را در پاکت نامه به شما می دهد یا به جای آن یک کوپن می فرستد؟

بسیار خوب خبرهای خوب و بدی درمورد این موضوع برایتان داریم.

خبر خوب این است که آن ها هیچ کدام از موارد بالا را نمی فرستند. درعوض گوگل چند روش پرداخت در اختیار ناشران قرار می دهد تا مطمئن شود آن ها درآمد کسب شده ی خود را به موقع دریافت می کنند.

اولین و معروف ترین روش پرداختی که تاکنون وجود داشته، امکان دریافت درآمدتان از طریق چک است. این روش پرداخت رایگان است و تقریبا برای تمام کشورها در دسترس است.

روش معروف دیگر برای دریافت وجه از ادسنس ، از طریق حساب بانکی است. درحال حاضر این روش تنها در بانک های آمریکا در دسترس است، مگر اینکه بخواهید هزینه انتقال را به مبلغ 10 دلار بپردازید. چون هزینه این روش بالاست، واضح است که چرا اکثر کاربران ادسنس به جای این روش ،چک را انتخاب می کنند.

با این همه خبر بد این است که قبل از ارسال هرگونه وجهی برای شما، گوگل یک حداقل برای مبلغ قابل تسویه به میزان 100دلار تعیین کرده است. برای وبلاگ ها و وب سایت های کوچکتر این یعنی چندین ماه باید صبر کنند تا پول کافی جمع شود تا بتوانند آن را دریافت کنند.

جنبه ی منفی گوگل ادسنس

برای بسیاری از صاحبان وب سایت ها ، ادسنس می تواند یک منبع عالی برای کسب درامد از طریق وب سایت شان باشد. تا این حد که بسیاری از مدیران وب سایت برای پرداخت صورت حساب هایشان به ادسنس تکیه کرده اند.

و با وجود کلیک هایی که از 10 سنت تا 1 دلار به ازای هر کدام پرداخت صورت می گیرد، بعید نیست که مدیران وب سایت ها از کلی دوز و کلک استفاده کنند تا درآمدشان را افزایش دهند.

این حقه ها اغلب برخلاف قوانین و شرایط گوگل هستند اما چون پول زیادی از طریق ادسنس می توان به دست آورد، بسیاری از مدیران وب سایت ها این ریسک را انجام می دهند.

یک تاکتیک رایج که بسیاری از مدیران وب سایت ها به کار می گیرند این است که خودشان عمدا روی آگهی ها کلیک می کنند. این تاکتیک که به نام جعل کلیک شناخته می شود میلیاردها دلار در سال برای تبلیغ کنندگان هزینه می تراشد.

مدیران وب سایتی که روی آگهی خودشان کلیک می کنند هیچ قصدی برای خرید یا پرداخت هزینه برای یک محصول ندارند. درعوض آن ها فقط می خواهند پول بیشتری به دست بیاورند.

این مثال یک مقیاس کوچک از جعل کلیک است اما همانطور که می توانید تصور کنید، بسیاری از حلقه های جعل سازمان یافته برای فعالیت های کلاهبرداری خود به منظور تولید میلیون ها دلار در سال برنامه ریزی کرده اند. از امثال Hyphbot و Methbot گرفته تا click farms افراد زیادی در آنجا وجود دارند که از شبکه های نمایش تبلیغات سود می برند.

اگر می خواهید از گوگل ادسنس کسب درآمد کنید، پس بهترین راه این است که از طریق قانونی اقدام به این کار کنید. کلیک کردن روی تبلیغات خودتان یا پرداخت هزینه به دیگر افراد برای انجام این کار شاید ایده ی خوبی به نظر برسد اما اغلب اوقات می تواند سرانجام منجر به بستن اکانت تان شود.

نه تنها تمام پول تان را از دست خواهید داد بلکه ممکن است با اقدام قانونی از جانب امثال گوگل و دیگر تبلیغ کنندگان مواجه شوید.

نصیحت ما این است که: سعی نکنید سیستم را دور بزنید.

بسیاری از مردم در گذشته این کار را کرده (و شکست خورده اند). اگر واقعا می خواهید از طریق اداره یک وب سایت درآمد کسب کنید پس ادسنس یک روش عالی برای انجام این کار است.

من رسانا ، کارشناس تولید محتوا در می چند هستم. از ابتدای همکاریم با می چند تصمیم داشتم که کار های متفاوتی رو رقم بزنم و امیدوارم من رو با فعالیت ها و مقالاتم دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =